Jakie są główne przyczyny POChP?

35
views

Na przestrzeni lat choroby płucne zaczęły atakować coraz większą liczbę osób. Wszystko za sprawą szkodliwych nałogów, niezdrowego trybu życia i postępujących predyspozycji indywidualnych. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również brak podstawowej wiedzy oraz bagatelizowanie jednoznacznych objawów chorobowych. Doskonałym przykładem ewolucji choroby może być POChP, które w ciągu ostatnich trzydziestu lat znalazło się aż dwa miejsca wyżej na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Jakie zatem są główne przyczyny POChP i na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę? Czy omawianą przez nas dolegliwość można leczyć? Jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to jest POChP?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania szczegółów, najpierw zajmijmy się ogółem, a więc przedstawieniem choroby. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to groźna dolegliwość oddechowa, na którą globalnie cierpi obecnie ok. 400 milionów ludzi. Pacjentów nie trzeba szukać daleko – w granicach naszego państwa jest ich bowiem aż 2 miliony. To właśnie dlatego na przestrzeni ostatnich lat POChP zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Jak zostało wyżej wspomniane, dolegliwość ta jeszcze w latach dziewięćdziesiątych zajmowała szóstą pozycję na liście najczęstszych przyczyn zgonów; dziś jest to już pozycja czwarta, a wiele wskazuje na to, że niebawem znajdzie się ona na miejscu trzecim. Jakie są zatem przyczyny POChP? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższej części artykułu.

Przyczyny POChP – Poznaj otaczające Cię zagrożenia

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc oczywiście nie bierze się z niczego. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre przyczyny choroby to takie, na które mamy wpływ; pozostałe niestety pozostają od nas całkowicie niezależne. Poniżej znajdziesz krótką listę podstawowych przyczyn POChP, które uznawane są za najczęstsze.

Przyczyny POChP:

  • Bierne i czynne palenie papierosów – Najnowsze badania wskazują, że palacze stanowią 9/10 przypadków wśród wszystkich pacjentów cierpiących na POChP. I trudno się temu dziwić – papierosy zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji, które po cichu atakują nasze płuca. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko palenie czynne, ale także bierne, może być potężnym zagrożeniem. Jeśli zatem jesteś uzależniony od tytoniu pamiętaj, że krzywdzisz w ten sposób nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych.
  • Praca w środowisku pyłowym – Kolejną najpopularniejszą przyczyną występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest praca w pyle. To właśnie dlatego osobami cierpiącymi na tę dolegliwość najczęściej są mężczyźni, którzy ukończyli czterdziesty rok życia. To właśnie oni trudnią się takimi zawodami, jak na przykład: górnik, hutnik, spawacz, pracownik produkcji oraz pracownik tartaku.
  • Zanieczyszczenia powietrza – Nie sposób nie wspomnieć także o szkodach, jakie wywołują w naszych organizmach zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe. Warto zaznaczyć, że aż sześć polskich miast znalazło się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Trudno mówić tu o sukcesie…
  • Katastrofalny sezon grzewczy – W okresie zimowym coraz częściej słyszy się apele i prośby o ogrzewanie mieszkań produktami, które są do tego przeznaczone. Niestety ani mandaty ani negatywne skutki zdrowotne nie są w stanie przekonać niektórych ludzi do zmiany sposobu ogrzewania. To także znacząco wpływa na nasze zdrowie i stan naszych płuc oraz organów wewnętrznych.
  • Kwestie indywidualne – Jak zostało wyżej wspomniane, nie na wszystkie przyczyny POChP mamy wpływ. Dobrym przykładem mogą tu być przebyte w przeszłości choroby, takie jak na przykład gruźlica płucna. Zachorowanie na tę dolegliwość zwiększa szansę na wystąpienie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc w przyszłości.

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/. To strona poświęcona tematyce POChP przedstawiająca jedynie rzetelne i sprawdzone informacje poparte licznymi badaniami i statystykami. Jeśli zatem podejrzewasz, że możesz być w grupie ryzyka zachorowania, koniecznie to zweryfikuj.

Objawy POChP – Szybsza diagnoza zawsze jest lepsza!

Choroby płuc niemal zawsze charakteryzują się podobnymi do siebie objawami. Wśród nich możemy wymienić na przykład przewlekły kaszel, przewlekłą odmianę duszności, obniżenie tolerancji wysiłku oraz odkrztuszanie wydzieliny płucnej. Choć symptomy te nie zawsze muszą wskazywać na POChP, niewątpliwie w każdej sytuacji należy zwracać na nie szczególną uwagę. Dolegliwości płucne nie są zwykłym przeziębieniem, a groźnymi chorobami, które mogą odebrać Ci nie tylko zdrowie, ale także życie. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

W tym miejscu warto dodać również, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną, jednak jej wczesna diagnoza może wiązać się z możliwością leczenia objawowego. Jeśli zatem wiesz, że otaczają Cię przyczyny POChP i znajdujesz się w grupie ryzyka, nie zwlekaj – koniecznie zbadaj stan Twoich płuc.