Wielozadaniowe urządzenia – czyli pompy monośrubowe

83
views

Pompy monośrubowe należą do samozasysających pomp wyporowych. Są w stanie pracować z substancjami zarówno o niskiej, jak i o wysokiej gęstości, z agresywnymi chemicznie, także z tymi neutralnymi, a nawet z tymi, które zawierają elementy stałe.

Do pomp rotacyjnych należy właśnie pompa monośrubowa. Składa się ona z dwóch charakterystycznych elementów – są to mianowicie rotor i stator, czyli element rotujący i stały, jak zresztą wskazują same nazwy,

Działanie

Wewnątrz statora porusza się element rotujący, który wypycha ciecz przez otwory, powstające na skutek ruchu zwrotnego. Tłoczona ciesz nie jest rozwarstwiana, nie przechodzi przez proces odwirowania bądź przez jakiekolwiek inne procesy wyróżniające się obecnością wstrząsów. Wydajność pompy określa średnica rotora, natomiast ciśnienie tłoczenia warunkuje liczba stopni.

Wyróżnia się wiele typów pomp monośrubowych. Istnieją pompy w wersji monoblokowej z dołączonym napędem, a także z wprowadzonym końcem ułożyskowanego wału przeznaczonego do zamontowania napędu pompy.

Stosować można stator pompy o równomiernej grubości ścianek elastomerowych bądź też o nierównomiernej grubości. Niewątpliwie te wyróżniające się równomierną grubością mają wiele zalet, a są to chociażby:

  • wysoka sprawność,
  • łagodny i ciągły oraz pulsujący strumień medium,
  • możliwość tłoczenia mediów zawierających cząstki stałe,
  • niższy w stosunku do statorów o nierównomiernej grubości ścianek pobór mocy,
  • niższy moment rozruchowy,
  • wysoka dokładność tłoczenia oraz dozowania,
  • wysoka samozasysalność nawet w przypadku występowania zanieczyszczeń.

Wyróżnić można między innymi pompy monośrubowe spożywcze, stosowane w przemyśle farmaceutycznym, w przemyśle kosmetycznym oraz chemicznym. Na rynku dostępne są także pionowe pompy monośrubowe, przeznaczone przede wszystkim do tłoczenia cieczy o dużej gęstości, neutralnych, agresywnych, czystych, abrazyjnych.