Firma w Niemczech – jak dokonać rejestracji?

59
views

Bardzo wielu polskich przedsiębiorców poważnie rozważa przeniesienie swojej firmy za granicę. Możliwych kierunków jest wiele, ale jednym z najbardziej atrakcyjnych dla ludzi świata biznesu są Niemcy. Czy zarejestrowanie firmy u naszych sąsiadów jest możliwe, jak tego dokonać, na jakich zasadach i przede wszystkim – czy to się w ogóle opłaca? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Dla wielu zakładanie firmy w obcym kraju kojarzy się z misją nie do wykonania. Nie znamy lokalnego rynku, języka i przede wszystkim systemu prawnego i podatkowe, które dla każdego przedsiębiorcy stanowią jeden z najważniejszych elementów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy jednak jest się czego obawiać?

Firma w Polsce a Niemczech
Tak naprawdę, trend zakładania przedsiębiorstwa w Czechach czy Niemczech nie jest nowy. Ostatni z tych krajów co roku zajmuje wysoką lokatę, jeśli chodzi o przyjazność dla biznesu. Polak może założyć u naszych zachodnich sąsiadów takie same formy przedsiębiorstwa, jak u nas. Mowa w szczególności o jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i różnego rodzaju spółkach. W Niemczech w grę wchodzi ponadto – bardzo popularne w tym kraju – przedstawicielstwo czy samodzielny oddział. U nas także te rodzaje organizacji występują, ale są nieco mniej popularne.

Jakie warunki trzeba spełnić
Okazuje się jednak, że firma w Niemczech w wielu przypadkach może pozostać wyłącznie marzeniem. Aby Polak mógł zarejestrować przedsiębiorstwo w tym kraju, niestety, musi być w nim zameldowany. Zanim więc osoba taka skompletuje wszelkie dokumenty, zgody i zatrudni specjalistów, którzy pomogą jej w założeniu interesu, powinna zadbać właśnie o kwestie meldunkowe. Do zarejestrowania firmy konieczne będzie złożenie stosownego wniosku wraz z załącznikami – głównie skanami dokumentu tożsamości, potwierdzenia zameldowania, czasem paszportu itp. Jeśli działalność w danej branży jest np. koncesjonowana, nie obejdzie się bez dostarczenia odpowiedniej zgody.

Zakładanie jednoosobowej działalności
Jak zarejestrować firmę w Niemczech? Po pierwsze trzeba wypełnić wspomniany już formularz zgłoszeniowy, w którym należy podać szczegółowe dane osobowe, a następnie zanieść go do właściwego urzędu ds. gospodarki lub tzw. Urzędu Porządkowego, który znajduje się w niemal każdej gminie czy też dzielnicy. Jeśli dokumenty będą się zgadzać, firma zostanie wpisana do Rejestru Handlowego w Sądzie Rejestrowym.

Optymalizacja finansowa
Polscy przedsiębiorcy bardzo często przenoszą swoją firmę do Niemiec z powodu niższych świadczeń ubezpieczeniowych. W Polsce pełny ZUS wynosi dziś ponad 1200 złotych i jest obowiązkowy, tymczasem u naszych sąsiadów opłacanie składem emerytalnych jest… dobrowolne. Za naszą zachodnią granicą nie ma także jednej, państwowej instytucji, w której świadczenia płacą wszyscy przedsiębiorcy. Właściciele firm mają bowiem do wyboru wielu prywatnych ubezpieczycieli. Nie oznacza to, że nie tego rodzaju podmiotów w sektorze publicznym, ale biznesmen ma większą swobodę działania w tym zakresie.

Sprawdź także inne kraje:

http://www.metalmaniak.pl/oplacalnosc-wlasnego-biznesu-a-firma-w-czechach/