Na czym polega najem długoterminowy aut?

236
views

Statystyki pokazują, że w ostatnim czasie w Polsce dynamicznie rośnie sprzedaż nowych samochodów. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób zamiast kupować auto na własność decyduje się na jego wynajęcie. Chociaż najem długoterminowy aut to usługa, która jest dostępna w kraju od niedawna, od początku cieszy się sporą popularnością. Warto więc przyjrzeć jej się bliżej i poznać jej najważniejsze cechy.

Istota długoterminowego najmu samochodów

Na pierwszy rzut oka długoterminowy najem samochodów bardzo przypomina leasing. Najważniejsza różnica polega na tym, że leasing dostępny jest wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a wynająć samochód mogą również osoby fizyczne. Początkowo oferta najmu aut skierowana była wyłącznie dla klientów indywidualnych, dopiero w ostatnim czasie została rozszerzona i mogą z niej korzystać również firmy. Usługa długoterminowego wynajmu samochodu polega na podpisaniu umowy z wypożyczalnią. W umowie tej dokładnie określone jest na jaki okres samochód zostaje oddany do dyspozycji oraz ile wynoszą miesięczne koszty jego użytkowania. Co ważne, bardzo częstą praktyką jaką stosują wypożyczalnie jest określanie limitu kilometrów jaki można pokonać samochodem w trakcie trwania umowy wypożyczenia. Przekroczenie limitu zazwyczaj skutkuje naliczeniem dodatkowej opłaty. Podobnie jak w przypadku leasingu, klient korzystający z samochodu ma prawo jego wykupienia po zakończeniu umowy najmu. W praktyce jednak często bywa tak, że cena odkupu jest na tyle wysoka, że nie opłaca się nabywać auta na własność. Wysoka cena wykupu wynika zazwyczaj z tego, że podczas korzystania z auta klient nie spłaca jego rynkowej wartości, a jedynie ponosi opłatę związaną z jego używaniem.

Zalety długoterminowego najmu samochodów

Najem długoterminowy aut to usługa, która posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość korzystania z nowego samochodu bez konieczności posiadania dużej ilości gotówki. Dzięki rozłożeniu płatności na wygodne raty o stałej wysokości można łatwo zaplanować swój budżet. Z usługi tej korzystać mogą także klienci, którzy nie posiadają dużych dochodów. W przypadku starania się o kredyt, bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową kredytobiorców. Wypożyczalni zdolność kredytowa klienta zupełnie nie interesuje. Niezwykle istotną cechą długoterminowego najmu samochodów jest to, że w opłatę, którą nalicza wypożyczalnia wliczone są koszty ubezpieczenia, a także serwisowania samochodu. Zazwyczaj wykupiony wariant ubezpieczenia jest na tyle bogaty, że w swym zakresie posiada usługę assistance, czyli holowaniu pojazdu w przypadku awarii oraz udostępnienie auta zastępczego. Jest to niezwykle ważne ponieważ daje pewność, że samochód, nawet w przypadku pojawienia się zdarzeń losowych będzie zawsze pod ręką.

Wady długoterminowego najmu samochodów

Najem długoterminowy aut jak każda usługa ma również pewne wady. Podstawową wadą tego rodzaju usług jest to, że klient musi dbać o wypożyczone auto. Jeżeli po zakończeniu okresu najmu wypożyczalnia uzna, że uszkodzenia samochodu są poważne, może naliczyć dodatkową opłatę. Opłata naliczona zostanie także za przekroczenie określonego w umowie limitu kilometrów. Wadą długoterminowego najmu jest także to, że płaci się również za ewentualne skrócenie umowy wypożyczenia.

Najem długoterminowy samochodu? Czytaj też na:

długoterminowy wynajem aut – hit czy kit?